آموزشی

مخزن آب ضد جلبک

مخزن آب ضد جلبک

جلبک زدن مخزن آب معمولا با تولید بوی بد و نامطبوع در مخزن آب همراه است. رشد جلبک در مخزن، آب را غیر بهداشتی کرده و دیگر نمی‌توان از آن استفاده کرد. از این رو خرید بهترین مخزن آب خانگی که مانع از رشد و تکثیر جلبک در آب شود اهمیت زیادی دارد. در این مطلب شما را با مخزن آب ضد جلبک بیشتر آشنا می‌کنیم و بهترین تانکر آب ضد جلبک و ضد باکتری را معرفی می‌کنیم.

 

جلبک چیست؟

جلبک‌ها موجوداتی تک سلولی یا چند سلولی حاوی کلروفیل هستند. و در آب زندگی می‌کنند. برخی از انواع جلبک‌ها می‌توانند مفید باشند و آب را از آلودگی پاک کنند. ولی بعضی از گونه‌های جلبک‌ها، باکتری‌های تولید کننده سموم را حمل می‌کنند. وجود جلبک در آب همراه با رشد باکتری‌ها، باعث بد بو و نا‌مطبوع شدن آب می‌شود. استفاده از آبی که در آن جلبک رشد کرده باشد، برای انسان و حتی حیوانات بسیار مضر است.

 

عواملی که رشد جلبک‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد

موارد زیر شرایطی است که باعث ایجاد و پایداری رشد جلبک‌ها می‌شود.

  • نور: جلبک‌ها برای رشد، به انرژی نور نیاز دارند. هرچه نور خورشید بیشتر نفوذ کند، احتمال افزایش و ماندگاری جلبک‌ها بیشتر است.
  • مواد مغذی: مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر باعث رشد جلبک‌ها می‌شوند.
  • دما: آب گرم منجر به افزایش رشد جلبک‌ها می‌شود.
  • مات نبودن محل ذخیره آب (شفافیت مخزن): هرچه مخزن شفاف‌تر باشد، نور خورشید بیشتر نفوذ می‌کند. و در نتیجه جلبک‌ها به راحتی رشد می‌کنند.
  • شرایط پایدار (راکد بودن آب): بیشتر جلبک‌ها شرایط محبوس و راکد بودن آب، که در آن هیچ تلاطمی وجود نداشته باشد را ترجیح می‌دهند.

 

رشد جلبک در مخزن آب

رشد جلبک در مخزن آب

همانطور که گفته شد، جلبک‌ها برای رشد و تکثیر به نور و گرما احتیاج دارند. و در آب راکد بیشتر دوام می‌آورند. به همین دلیل احتمال شیوع و رشد جلبک در مخازن آب آن هم در ماه‌های گرم سال مانند تابستان بیشتر است. به خصوص اگر مخزن ذخیره آب شما در محلی بدون سرپوش یا عایق و در معرض آفتاب قرار گرفته باشد. اینجاست که اهمیت خنک نگه داشتن مخزن و استفاده از مخزن ذخیره آب ضدجلبک نمایان می‌شود.

برای جلوگیری از جلبک زدن مخزن، مهم است مخزن ذخیره آبی انتخاب کنید که مانع از عبور نور خورشید به داخل مخزن شود. و همچنین آب مخزن را گرم نکند. مخزن ضد جلبک باید حتما دارای درب باشد. و کل ساختار باید از ماده‌ای ساخته شود که اجازه نفوذ نور را از طریق دیواره‌ها نداشته باشد. با یک بررسی چشمی و ظاهری معمولاً می‌توانید به راحتی مخزن با مشخصات ضد جلبک را تشخیص دهید.

 

چگونه مخزن آب ضد جلبک را تشخیص دهیم؟

همه مخازن شبیه هم نیستند، مخصوصا مخازن ضد جلبک که ویژگی‌های خاص خود را دارند. مخزنی برای نگهداری از آب بهداشتی مناسب است که فاکتورهای تاثیرگذار در رشد جلبک‌ها، که در بالا گفته شد را نداشته باشد. در این صورت می‌توان آن را مخزن آب ضد جلبک نامید. به عنوان مثال مخزن باید دارای دیواره‌های نفوذناپذیر در برابر نور خورشید باشد. و یا دیواره داخلی آنها صاف و بدون موج باشد. زیرا مطالعات نشان داده مخازن با دیواره‌ای صاف بیشتر از مخازن موج‌دار از رشد جلبک‌ها جلوگیری می‌کنند. برای تشخیص مخزن آب ضد جلبک با مخزنی که جلبک در آن رشد می‌کند، از این روش استفاده کنید:

مخزن آب را در جایی قرار دهید که نور خورشید به آن بتابد. درب آن را باز کنید و داخل آن را نگاه کنید. اگر نور خورشید از دیواره‌ها وارد مخزن شود و داخل مخزن را روشن کرده باشد، خطر رشد جلبک در این مخزن بالاست. اما اگر داخل مخزن تیره باشد این مخزن ضدجلبک خواهد بود.

تشخیص مخزن آب ضد جلبک

داشتن مخزن آب ضدجلبک، موقعیت‌یابی نصب مخزن آب را نیز راحت‌تر می‌کند و  حتی می‌توان آن را در معرض نور مستقیم خورشید نصب کرد.

نکته: اما اگر مخزن آب ضد جلبک نبود، باید راهکارهایی برای جلوگیری از رشد جلبک در نظر بگیریم. مانند نصب مخزن در سایه، استفاده از عایق، شستشوی منبع آب به صورت دوره‌ای با فاصله کم و …(این راهکارها به طور مفصل در مقاله روش های جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب پلاستیکی توضیح داده شده ‌است. )

 

مخازن ضد جلبک

مخازن ضد جلبک مخازنی هستند که دارای لایه محافظ در برابر نور خورشید باشند. از پرکاربردترین انواع تانکر آب ضدجلبک، مخزن آب پلاستیکی ضدجلبک است. این مخازن پلاستیکی یا پلی اتیلن، به دلیل تنوع در تعداد لایه و همینطور  تنوع در رنگ (تولید مخازن تیره رنگ) بهترین نوع مخزن آب ضد جلبک هستند. با انتخاب مخازن ضدجلبک؛ از تغییر در رنگ و بوی آب، نیاز به شست‌و‌شوی مداوم مخزن و نگرانی برای محل نصب مخزن، در امان خواهید بود.

انواع مخزن پلی اتیلن ضدجلبک، که می‌توانند از رشد جلبک در آب پیشگیری کنند را در زیر معرفی می‌کنیم:

 

مخزن پلی اتیلن ضد جلبک

1- مخزن تیره

مخزن تیره

اگر رنگ مخزن، مات یا تیره باشد نور خورشید از آن عبور نخواهد کرد. و در نتیجه مخزن ذخیره آب جلبک نمی‌زند. در این حالت اگر مخزن آب شما اجازه عبور نور از سقف یا دیواره‌های جانبی را ندهد، جلبک‌ها نمی‌توانند رشد کنند. مخازن پلی اتیلن تیره معمولا تک لایه یا دولایه هستند. (پیشنهاد: در مقاله مخازن پلی اتیلن چند لایه هستند؟ می‌توانید با انواع مخازن پلی اتیلن و تعداد لایه‌های آنها آشنا شوید)

مشکل مخازن تیره، جذب گرمای آنهاست. مخازن تیره به دلیل جذب گرما، باعث گرم شدن سریع مایع داخل مخزن شده و در صورت تشکیل جلبک در مخزن (در اثر نفوذ نور یا وجود جلبک از قبل) این گرما رشد جلبک را تشدید می‌کند.

 

2- مخزن سه لایه ضد جلبک

مخزن سه لایه ضدجلبک

در بین لایه‌های مخزن سه لایه ضد جلبک، یک لایه مشکی رنگ وجود دارد. که باعث می‌شود نور به داخل مخزن آب پلی اتیلن وارد نشود و در نتیجه داخل آن جلبک نزند. در عین حال به به دلیل سفید بودن دو لایه دیگر ( لایه داخلی و لایه خارجی) جذب گرما نیز وجود ندارد. و عامل گرما که تشدید کننده رشد جلبک است، حذف می‌شود. مخزن سه لایه ضدجلبک، بهترین نوع مخزن پلی اتیلن ضد جلبک هستند. مخازن سه لایه علاوه بر ضد جلبک بودن، مزایای دیگری نیز دارند که توصیه می‌کنیم در مقاله چرا مخزن آب سه لایه بخریم در مورد آن بیشتر بخوانید.

 

سخن آخر

بهترین مخزن آب ضد جلبک، مخزن سه لایه آنتی‌باکتریال است که دارای لایه مشکی رنگ و محافظ در برابر اشعه ماورا بنفش است. و همچنین از رشد باکتری جلوگیری می‌کند. این لایه مشکی رنگ در بین دو لایه دیگر قرار گرفته و با جلوگیری از عبور نور و گرما به داخل مخزن از رشد جلبک جلوگیری می‌کند. اما اگر به هر دلیلی امکان استفاده از مخزن پلاستیکی یا مخزن آب پلی اتیلن ضد جلبک را ندارید، می‌توانید از مخزن استنلس استیل ساخته شده از فولاد ضد زنگ استفاده کنید.

امیدواریم این اطلاعات در مورد مخزن ضدجلبک به سوالات شما پاسخ کامل داده باشد. اگر اطلاعات بیشتری در مورد مخزن آب ضد جلبک نیاز داشتید با ما تماس بگیرید یا در بخش نظرات مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *