آموزشی

جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب پلاستیکی

جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب پلاستیکی

جلبک‌‌ها مانند گیا‌هان، ارگانیسم‌‌های فتوسنتزی هستند. و تقریباً در هر نقطه که آب و نور خورشید وجود دارد، رشد ‌می‌کنند. رشد جلبک در آب کیفیت آب را تغییر می‌دهد. همه جلبک‌ها سمی نیستند. اما وقتی جلبک‌ها در مخازن ذخیره آب شما رشد می‌کنند، نمی‌توانید از آن بنوشید. جلبک‌های موجود در مخازن آب، نه تنها روی انسان بلکه روی دام و محصولات نیز اثرات سوئی دارند. از این رو، جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب اقدامی حیاتی است. تا از بروز عواقب منفی جلوگیری شود.

در این مقاله روش‌های جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب و همچنین روش‌های از بین بردن جلبک مخزن آب را آموزش می‌هیم. تا به شما در حفظ یک منبع سالم و ایمن کمک کنیم.

 

 

روش های جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب

اگر از مخزن آب ضدجلبک استفاده نکنید، و یا مخزن به خوبی مراقبت و شست‌وشوی دوره‌ای نشود، به زودی جلبک خواهد زد. همچنین قرار گرفتن مخزن آب تک لایه در معرض نور خورشید، آن هم به طور مستقیم رشد جلبک‌ها را تسریع می‌کند. جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب، خصوصا در مورد نصب مخزن آب روی پشت بام مهم‌تر است. زیرا در این مخازن جلبک زدن بیشتر اتفاق می‌افتد. به ویژه در تابستان که مخزن همیشه در معرض آفتاب مستقیم است. اما چگونه تشخیص دهیم که مخزن ما قابلیت رشد جلبک را دارد یا خیر؟ و چه اقداماتی برای جلوگیری از رشد جلبک انجام دهیم؟

 

چگونه تشخیص دهیم در مخزن آب جلبک رشد می‌کند؟

اگر مطمئن نیستید مخازن شما در برابر رشد جلبک‌ها ایمن هستند یا نه، آنها را بررسی کنید. برای این کار مخزن خود را در جایی قرار دهید که خورشید به آن بتابد. درب آن را باز کنید و داخل آن را نگاه کنید. ببینید آیا نور خورشید وارد آن می‌شود یا خیر. در صورت وارد شدن نور خورشید داخل مخزن، خطر رشد جلبک زیاد است.

جلوگیری از جلبک زدن مخزن باید قبل از وقوع جلبک‌ها آغاز شود. برای پاسخ به این سوال که برای جلوگیری از جلبک زدن مخزن چه کارهایی می‌توان انجام داد، ادامه مقاله را مطالعه کنید. در ادامه 5 روش ساده و کاربردی برای جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب شما معرفی کرده‌ایم:

 

1-استفاده از مخازن ضد جلبک

جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب پلاستیکی

برخی از مخازن ذخیره آب پلاستیکی هیچ گونه نوری به داخل خود راه نمی‌دهد. و باعث جلوگیری از جلبک زدن مخزن می‌شوند. مخزن آب پلی اتیلن سه لایه ضد باکتری از این دسته مخازن است. که به عنوان مخزن آب آنتی باکتریال شناخته می‌شود. در مخزن پلی اتیلن ضد جلبک و ضد باکتری، به دلیل سه لایه بودن و خاصیت آنتی باکتریال لایه درونی، نور از آن عبور نمی‌کند و آب به مدت طولانی سالم و بدون تغییر، محفوظ می‌ماند.

 

2-  استفاده از مخازن با رنگ تیره

استفاده از مخازن با رنگ تیره

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از جلبک زدن مخزن، استفاده از مخزن ذخیره آب کاملاً مات است. جلبک‌ها در برابر نور خورشید و گرما رشد می‌کنند. و برای تولیدمثل از فتوسنتز استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از نفوذ نور خورشید داخل مخزن، مخزن آب با رنگ تیره یا مات می‌تواند کمک زیادی کند.

نکته منفی مخازن آب تیره ‌رنگ این است که اگر چه آنها در جلوگیری از تابش نور خورشید عملکرد بهتری دارند، اما در هوای بسیار گرم نیز گرمای بیشتری جذب می‌کنند. برای جلوگیری از این مشکل نیز می‌توانید از روش‌های خنک نگه داشتن مخزن آب استفاده کنید.

 

3- عایق بندی مخزن برای جلوگیری از جلبک زدن مخزن

عایق بندی مخزن

مخزن آب را به کمک پوشش‌هایی مانند فوم با پوشش آلمینیوم یا نایلون حبابدار با پوشش ورقه آلومینیوم بپوشانید. اگر مخزن آب شما اجازه عبور نور از سقف یا دیواره‌های جانبی را ندهد، جلبک‌ها نمی‌توانند رشد کنند. با پوشاندن مخزن، علاوه بر اینکه با ممانعت از ورود نور، باعث جلوگیری از جلبک زدن مخزن می‌شوید. در برابر گرما و سرما نیز، برای مدت زمان بیشتر دمای آب داخل مخزن ثابت باقی خواهد ماند.

 

4- استفاده از سایه‌بان برای جلوگیری از جلبک زدن مخزن

استفاده از سایه‌بان

اگر بتوانید نور خورشید را به هر روشی از روی مخزن حذف کنید، بخش بزرگی از مشکل جلبک زدن آب را حل کرده‌اید. مخزن آب را در سایه قرار دهید. البته استفاده از سایه درخت در زمان نصب تانکر آب در باغ ممکن است برای شما یک مشکل جدید ایجاد کند؛ مثل فضولات پرندگان. که باعث تشدید جلبک زدن مخزن آب می‌شوند. اما استفاده از سایه‌بان یا محلی مسقف، گزینه‌های بسیار خوبی برای جلوگیری از جلبک زدن مخزن هستند.

 

5- سیستم تصفیه چند مرحله‌ای

سیستم فیلتراسیون چند مرحله‌ای، به ویژه با فیلتر UV، یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز نگه داشتن آب و جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب است. به عنوان یک قاعده، هرچه تعداد فیلترهایی که در مخزن آب خود نصب کرده‌اید بیشتر باشد، آب ذخیره شده تمیزتر خواهد بود.

 

 

نکته‌های مهم در جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب

  • اگر در شرایط آب و هوایی گرم زندگی می‌کنید، مخازن آب زیرزمینی یا در طبقات پایین، ممکن است منطقی‌ترین راه‌حل برای شما باشد.
  • اطمینان حاصل کنید که لوله‌ها و اتصالات مخزن آب در برابر نور خورشید مسدود شده‌ است. تمام نقاط دسترسی باید دارای درپوش محکم باشند. سعی کنید از لوله‌کشی‌هایی که در برابر نور خورشید نفوذ ندارد، استفاده کنید.
  • برای راحت‌تر جلوگیری کردن از جلبک زدن مخزن آب، از فیلترها یا صافی‌های مشبک استفاده کنید.
  • شستشوی منبع آب در مخازنی که سطح داخلی آنها صاف است راحت‌تر انجام می‌شود.

 

 

5 روش برای از بین بردن جلبک مخزن آب

مخازن ذخیره آب نیاز به مراقبت مناسب دارند. برای جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب، ابتدا باید اقدامات پیشگیرانه و احتیاطی که در بالا گفته شد را انجام دهید. اما اگر مخزن شما به هر دلیلی جلبک زد، برای از بین بردن جلبک مخزن آب، مراحل ساده ذکر شده در زیر را دنبال کنید:

 

1- به طور مرتب مخازن آب را تمیز کنید

در صورت تابش غیرمستقیم خورشید، هر سه تا شش ماه یک‌بار مرتباً مخزن آب را تمیز کنید. در صورت تابش مستقیم نور خورشید، دفعات تمیز کردن باید بیشتر انجام شود. بسته به رشد جلبک در مخزن، ممکن است مجبور شوید شستشوی مخازن ذخیره آب خانگی را یک‌بار در هفته هم انجام دهید. تمام آب را تخلیه کرده و مخزن را به خوبی بشویید. برای این کار از یک برس موی سفت استفاده کنید. برای از بین بردن جلبک مخزن آب به طور کامل، قبل از پر کردن مجدد مخزن، آلودگی‌های باقی مانده را به خوبی تمیز کرده و سپس مخزن را کاملاً آبکشی کنید. (پیشنهاد: مطالعه مقاله دستورالعمل شستشوی مخازن آب)

 

2-استفاده از کلر

کلر رشد جلبک را متوقف می‌کند. کلر علاوه بر از بین بردن جلبک مخزن آب، آب را برای مصارف شرب، ایمن نگه می‌دارد. برای ضدعفونی کردن آب، حدود 5 میلی‌گرم کلر در هر لیتر آب استفاده کنید. برخی نیز نسبت 4 قسمت کلر به هر 1،000،000 قسمت آب را توصیه می‌کنند. در این نسبت ناچیز، آب برای نوشیدن سالم خواهد بود.

 

3- استفاده از سفیدکننده یا سرکه

استفاده از سفیدکننده یا سرکه

سفیدکننده اکسید شده پس از تماس با جلبک، بلافاصله شروع به از بین بردن سلول‌های جلبک می‌کند. با این حال سفیدکننده نباید اولین گزینه شما برای از بین بردن جلبک مخزن آب باشد. مخصوصا برای مخازن آب آشامیدنی، فقط برای مرحله تمیز کردن کل مخزن و از بین بردن جلبک از آن استفاده کنید. همچنین سفیدکننده می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده محیطی داشته باشد. از آسیب زدن به گیاهان تا تغییر رنگ بتن و آجر.

برای از بین بردن جلبک مخزن آب، به هر گالن (حدود 4 لیتر) آب که ذخیره می‌کنید، چهار قاشق چای‌خوری سفیدکننده اضافه کنید. سفیدکننده علاوه بر اینکه جلبک‌ها را از بین می‌برد، برای جلوگیری از جلبک زدن مجدد مخزن آب نیز موثر است. برای این کار با استفاده از یک برس سطح مخزن را از جلبک پاک کنید.

همچنین می‌توان از سرکه سفید برای از بین بردن جلبک‌ها استفاده کرد. جلبک‌های سطح را با یک شلنگ آب بشویید. در مرحله بعد، سرکه سفید را مستقیماً روی سطح جلبک‌ها بریزید و با استفاده از برس، سطح را شت‌وشو دهید. در آخر، سرکه را با یک شلنگ آب بشویید.

 

4- استفاده از دیگر تصفیه کننده‌های شیمیایی آب

سولفات مس، سولفات روی، سیمازین، هیپوکلریت کلسیم و کاپسراید از جمله مواد ضد جلبک شیمیایی برای از بین بردن جلبک هستند. با این حال، برخی از این مواد شیمیایی می‌توانند برای گیاهان و حیوانات مضر باشند. در صورت استفاده از آنها حتما به دستورالعمل و تذکرات روی آنها توجه کنید.

نکته: در استفاده از تصفیه ‌کننده‌های شیمیایی برای از بین بردن جلبک مخزن آب، به نسبت‌ها خیلی توجه کنید. مقدار زیاد باعث می‌شود آب برای مصرف مضر باشد و مقدار بسیار کم باعث ادامه رشد جلبک‌ها می‌شود.

 

5- کاه جو اضافه کنید

محققان در انگلیس در حال مطالعه این روش از بین بردن جلبک هستند. هنوز مشخص نیست که کاه جو چگونه باعث جلوگیری از جلبک زدن می‌شود. اما یک دلیل به دست آمده این است که وقتی کاه جو تجزیه می‌شود، آب را اکسیداسیون می‌کند، بنابراین باعث از بین بردن جلبک می‌شود.

 

 

سخن آخر

از دردسر بپرهیزید! داشتن منبع آبی که به دلیل رشد جلبک در آن یا وجود سموم در آب، غیرقابل استفاده و خطرناک شود چه فایده‌ای دارد؟ پس به جای دردسر عایق‌بندی و ایجاد سایه برای مخازن، یا شست‌وشوی مداوم و استفاده از تصفیه ‌کننده‌های شیمیایی، مخازن پلی اتیلن ضدجلبک را انتخاب کنید. که با جلوگیری از تابش نور خورشید باعث جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب می‌شود. مخزن آب سه لایه آنتی باکتریال تهران پلیمر یارا در کرج، علاوه بر ضد جلبک بودن، دارای خاصیت ضدباکتری بوده و به عنوان مخزن آب آنتی باکتریال از جمله بهترین مخزن آب خانگی در ایران است. شرکت تهران پلیمر یارا به عنوان تنها تولید کننده مخازن آنتی باکتریال در ایران، مخازن با کیفیت بالا و با قیمت‌های برتر این صنعت را ارائه می‌دهد. برای خرید اینترنتی مخزن و منبع آب ضدجلبک و آنتی‌باکتریال، فروشگاه البرز مخزن با سبکه ارسال سریع در تهران، البرز و قزوین در خدمت شماست.

اگر هنوز برای رفع مشکل جلبک مخزن و جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب خود نیاز به مشاوره دارید. حتما در قسمت نظرات بیان کنید و مشکلات جلبک مخزن خود را حل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *